The Division for Advancement and External Relations  

 
Faculty Members
Surname First name Department
TA-SHMA ISRAEL TALMUD AND HALACHA COURSES
TABACH YUVAL DEVELOPMENTAL BIOLOGY AND CANCER RESEARCH COURSES
TADMOR HAYIM ANCIENT NEAR EASTERN LANGUAGES AND CIVILIZATIONS COURSES
TAGARI HAIM ANIMAL SCIENCES COURSES
TAGLICHT JOSEF ENGLISH COURSES
TAL JOSEF MUSICOLOGY COURSES
TAL MICHAEL MEDICAL NEUROBIOLOGY COURSES
TALGAM RINA HISTORY OF ART COURSES
TALMON SHEMARYAHU BIBLE COURSES
TALSHIR DAVID HEBREW LANGUAGE COURSES
TALSHIR GAYIL POLITICAL SCIENCE COURSES
TAM JOSEPH SCHOOL OF PHARMACY COURSES
TAMARY ISRAEL RESTORATIVE DENTISTRY COURSES
TAMIR MAYA PSYCHOLOGY COURSES
TAMIR PINCHAS SCIENCE TEACHING CENTER COURSES
TAPIERO CHARLES JERUSALEM SCHOOL OF BUSINESS ADM COURSES
TARABOULOS ALBERT MICROBIOLOGY AND MOLECULAR GENETICS COURSES
TAS ERAN SOIL AND WATER SCIENCES COURSES
TATAR MOSHE EDUCATION COURSES
TAUB GADI COMMUNICATION AND JOURNALISM COURSES
TAUBE MOSHE RUSSIAN AND SLAVIC STUDIES COURSES
TCHERNOV DAN INTERUNIVERSITY INST. FOR MARINE SCIENCES IN EILAT COURSES
TCHERNOV EITAN ECOLOGY, EVOLUTION AND BEHAVIOR COURSES
TEDESCHI GUIDO FACULTY OF LAW COURSES
TEICHMAN DORON FACULTY OF LAW COURSES
TEL-OR ELISHA ROBERT H. SMITH INSTITUTE OF PLANT SCIENCES AND GE COURSES
TEMKIN MICHAEL EINSTEIN INSTITUTE OF MATHEMATICS COURSES
TENE DAVID HEBREW LANGUAGE COURSES
TENENBOIM-WEINBLATT KEREN COMMUNICATION AND JOURNALISM COURSES
TENER DAFNA PAUL BAERWALD SCHOOL OF SOCIAL W COURSES
TEUBAL MORRIS ECONOMICS COURSES
THALER NALY PHILOSOPHY COURSES
THAUER CHRISTIAN INTERNATIONAL RELATIONS COURSES
THENEN RAHEL FRENCH LANGUAGE AND LITERATURE COURSES
TICHO URIEL OPHTHALMOLOGY COURSES
TIKOCHINSKY YOEL RACAH INSTITUTE OF PHYSICS COURSES
TIMENCHIK ROMAN RUSSIAN AND SLAVIC STUDIES COURSES
TINTER SYLVIA FRENCH LANGUAGE AND LITERATURE COURSES
TIROSH BOAZ SCHOOL OF PHARMACY COURSES
TIROSH OREN SCHOOL OF NUTRITIONAL SCIENCES COURSES
TIROSH-BECKER OFRA HEBREW LANGUAGE COURSES
TISHBY ISAIAH HEBREW LITERATURE COURSES
TISHBY NAFTALI INTERDISCIPLINARY CENTER FOR NEURAL COMPUTATION COURSES
TISHBY ORYA PAUL BAERWALD SCHOOL OF SOCIAL W COURSES
TOCH MICHAEL HISTORY COURSES
TOKER LEONA ENGLISH COURSES
TOLSTOY HELEN RUSSIAN AND SLAVIC STUDIES COURSES
TOREN NINA JERUSALEM SCHOOL OF BUSINESS ADM COURSES
TORFSTEIN ADI FREDY AND NADINE HERRMANN INSTITUTE OF EARTH SCIEN COURSES
TOUITOU ELKA SCHOOL OF PHARMACY COURSES
TOURNY OLIVIER MUSICOLOGY COURSES
TOV EMANUEL BIBLE COURSES
TOVIAS ALFRED INTERNATIONAL RELATIONS COURSES
TOXVAERD FLAVIO ECONOMICS COURSES
TRACHTENBERG SHLOMO MICROBIOLOGY AND MOLECULAR GENETICS COURSES
TREININ AVNER INSTITUTE OF CHEMISTRY COURSES
TREININ MILLET MEDICAL NEUROBIOLOGY COURSES
TROEN ARON SCHOOL OF NUTRITIONAL SCIENCES COURSES
TROPE YAACOV PSYCHOLOGY COURSES
TROSTLER NAOMI SCHOOL OF NUTRITIONAL SCIENCES COURSES
TSAFRIR YORAM INSTITUTE OF ARCHAEOLOGY COURSES
TSHUVA EDIT INSTITUTE OF CHEMISTRY COURSES
TSIDDON DANIEL ECONOMICS COURSES
TSUR YACOV AGRICULTURAL ECONOMICS AND MANAGEMENT COURSES
TSVELIKHOVSKY DMITRY SCHOOL OF PHARMACY COURSES
TUCHMAN YITZCHAK SCIENCE TEACHING CENTER COURSES
TUR-KASPA RAN INTERNAL MEDICINE COURSES
TURNER DAN PEDIATRICS AND CHILD CARE-SHAARE ZEDEK COURSES
TURNIANSKY CHAVA YIDDISH COURSES
TZAFRIRI LIOR EINSTEIN INSTITUTE OF MATHEMATICS COURSES
TZFATI YEHUDA GENETICS COURSES
TZIVONI DAN INTERNAL MEDICINE-SHAARE ZEDEK COURSES
TZUKERT AARON ORAL MEDICINE COURSES
TZUR YONATAN GENETICS COURSES

[Siyum]

© All rights reserved to The Hebrew University of Jerusalem