אגף שיווק ותקשורת - האוניברסיטה העברית בירושלים
 
English Site   עמוד הבית  
צור קשר  
מי אנחנו   גלריה  
חיפוש מתקדם
חיפוש: 
הודעות לעתונות:   הודעות אחרונות:
09 בנובמבר, 2010

עשרה חוקרים צעירים מהאוניברסיטה העברית זכו במענקי מחקר מהאיחוד האירופי בסך כולל של יותר מ-12 מיליון יורו

מימין לשמאל: ראש הרשות למחקר ופיתוח פרופ' שי ארקין עם שבעה מהזוכים - רועי ירושלמי, דוד חי, אורית קדר, יובל דור, אלכס בינשטוק, סבסטיאן קדנר ונטלי בלבן (צילום: ששון תירם)
מימין לשמאל: ראש הרשות למחקר ופיתוח פרופ' שי ארקין עם שבעה מהזוכים - רועי ירושלמי, דוד חי, אורית קדר, יובל דור, אלכס בינשטוק, סבסטיאן קדנר ונטלי בלבן (צילום: ששון תירם)

עשרה חוקרים מהאוניברסיטה העברית זכו השנה במענקי המחקר התחרותיים של המועצה האירופית למחקר (ERC), בסכום כולל של יותר מ-12 מיליון יורו. הישג זה ממקם את האוניברסיטה העברית במקום הראשון בישראל במספר המענקים שניתנו לחוקריה השנה מה-ERC, בעוד מכון ויצמן קיבל שישה מענקי מחקר והטכניון חמישה.

מענקי המועצה האירופית למחקר של האיחוד האירופי ניתנים מאז 2007 לחוקרים מתחילים עצמאיים שבלטו בהישגיהם. הזוכים בתחרות נבחרים מבין אלפי הצעות שמוגשות מאוניברסיטאות ברחבי אירופה לאחר שהציגו הצעות מחקר מצטיינות ופורצות-דרך והוכיחו פוטנציאל ממשי לניהול קריירה עצמאית בתחום המחקר בהמשך הדרך. השנה חולקו 400 מענקים, 6% מתוכם (25) ניתנו לחוקרים באוניברסיטאות ישראליות.

ההישג ממקם את האוניברסיטה העברית במקום השלישי באירופה במספר המענקים שניתנו לחוקרים צעירים שלה בשלוש השנים האחרונות (סך הכל 20 מענקים). באירופה, מספר המענקים הרב ביותר שניתן במצטבר מאז 2007 הוא לחוקרים מאוניברסיטת קמברידג' (25 מענקים) ולחוקרים מאוניברסיטת אוקספורד (23 מענקים). בדירוג זה, ממוקמים מכון ויצמן והטכניון במקום השני בישראל עם 14 מענקים שקיבל כל מוסד בשלוש השנים האחרונות.

ששת החוקרים מהאוניברסיטה העברית שזכו השנה במענקים בתחום מדעי הטבע והרפואה הם:

ד''ר אלכסנדר בינשטוק מהמחלקה לנוירוביולוגיה רפואית בפקולטה לרפואה, עוסק בפיתוח גישות חדשניות לחקר אינטגרטיבי של מנגנוני הכאב ולטיפול סלקטיבי בכאב ללא תופעות לוואי. המחקר שבעבורו קיבל ד''ר בינשטוק את המענק מבקש לעקוב אחר אות מכאיב מהקולטן בעור ועד לתאים שמגיבים לכך בקליפת המוח. ד''ר בינשטוק מקווה שהמחקר שלו יעזור לפיתוח טיפולים לכאב דלקתי ולכאב כרוני.

ד''ר רועי ירושלמי מהמכון לכימיה בפקולטה למדעי הטבע קיבל את המענק בעבור מחקר בתחום מבנים בגדלים של ננומטרים. המחקר יעסוק בתכנון והכנה של מבנים ננומטרים המשלבים חומרים אי-אורגנים ואורגנים לניצול אנרגית האור.

פרופ' נטלי בלבן-קסטמברט ממכון רקח לפיזיקה בפקולטה למדעי הטבע מפתחת גישה ביולוגית-פיזיקלית חדשה להבנה של התפתחות עמידות לאנטיביוטיקה בחיידקים. מטרת המחקר היא להגיע להבנה כמותית של התופעה ולחזות כיצד תתפתח עמידות לאנטיביוטיקה בעתיד.

מטרת מחקרו של פרופ' יובל דור מהפקולטה לרפואה היא להבין ברמה המולקולרית את תהליך החלוקה של תאי ביתא מייצרי אינסולין בלבלב. המחקר מבוסס על טכנולוגיה שפותחה במעבדתו של פרופ' דור המאפשרת לראשונה לבודד אוכלוסיות נדירות של תאים מתחלקים מסביבתם הטבעית בגוף החי. בטווח הארוך, פענוח של תהליכי חלוקת תאים צפוי לתרום להבנה של מחלות רבות כולל סוכרת וסרטן ולקדם פיתוח גישות טיפוליות חדשות.

ד''ר דוד חי מביה''ס להנדסה ולמדעי המחשב ע''ש בנין קיבל את המענק על שעוסק בבדיקת תוכן חבילות (DPI) בקצבים גבוהים, פעולה הכרחית לאבטחת רשתות תקשורת מפני תכניות שפוגעות ברשתות כגון וירוסים, רוגלות, והתקפות מניעת שירות . DPI מהיר משמעו כלי אבטחה מהירים היכולים להתמודד עם קצב תקשורת האינטרנט ההולך וגדל. במחקר זה, יבקשו החוקרים לפתח אלגוריתמים מהירים לביצוע DPI ולהתמודדות עם קצבים אלו. כמו כן, החוקרים ינצלו פריצות דרך טכנולוגיות בחומרה, כדי להציע שיטות יעילות משולבות חומרה/תוכנה. המחקר יערך בשיתוף חוקרים מהמרכז הבינתחומי הרצליה.

מחקרו של ד''ר סבסטיאן קדנר ממכון סילברמן למדעי החיים שבפקולטה למדעי הטבע עוסק בשעון הביולוגי ובדרכים שבהן שומר הגוף על הזמנים. מחקרו יתבצע על זבובי פרות כדי להבין כיצד תא ספציפי במוח מארגן את המידע שהוא מקבל לגבי הזמן מהתאים האחרים וכיצד רשת התאים משתמשת במידע זה כדי לייצר מחזורי התנהגות חזקים הקשורים לשעון כדוגמת מחזורי שינה-ערות ורעב-שובע.

השנה חילקה המועצה למחקר של האיחוד האירופי 79 מענקים לחוקרים במדעי הרוח והחברה, ארבעה מתוכם חולקו לחוקרים ישראליים, כולם משתייכים לאוניברסיטה העברית. ארבעת החוקרים ממדעי הרוח והחברה הם:

ד''ר אלכסנדר קוליק מהחוג לתרבויות מרכז אירופה ומזרחה בפקולטה למדעי הרוח קיבל את המענק בעבור מחקר שיעסוק במגעים בין תרבותיים בין יהודים וסלאבים בימי הביניים. בין המטרות המרכזיות של המחקר בניית מתודולוגיה בינתחומית - המאחדת גישות של היסטוריה, פילולוגיה ומדע הדות - לחקר הדו-קיום של תרבויות שונות.

ד''ר פאוול מצ'ייקו מהחוג למחשבת ישראל בפקולטה למדעי הרוח חוקר את התנועה הפרנקיסטית כחלק מדיון רחב בסוגיית הכפירה היהודית בעת החדשה המוקדמת. במחקרו, מבקש ד''ר פאוול להגדיר מחדש את מערכת היחסים הסבוכה שבין יהודים לנוצרים על סף העת החדשה, מערכת הנעה בין מתח בין-דתי הנשען על מוטיבים מסורתיים - כגון עלילת הדם - ועד למגע קרוב המבקש לטשטש את ההבדלים המסורתיים החדים שבין יהדות לנצרות.

המחקר שבעבורו קיבלה פרופ' אורית קדר מהמחלקה למדע המדינה בפקולטה למדעי החברה את המענק, בוחן את האופן שבו דמוקרטיות מחולקות לאזורי בחירה בגדלים שונים החוצים קהילות או מבדילים בניהם. המחקר ינתח את ההשפעה של חלוקות שונות למחוזות בחירה על ייצוגיות ועל המערכת המפלגתית.

פרופ' אילן קרמר מביה''ס למנהל עסקים חוקר את זרימת המידע והשפעתה על השווקים הפיננסיים. מטרת מחקרו היא לגשר על הפער שבין מידע, כלכלות, חשבונאות, ותמחור נכסים. ד''ר קרמר מצביע על הדוגמא של המשבר הכלכלי העולמי האחרון שבו המשקיעים לא היו מודעים לסיכונים שלקחו הבנקים וכשהמידע נחשף הוא השפיע על הדרך שבה המשבר התפתח.הורדת קובץ erc2010.doc
 
פרסי הרקטור לשנת תשע''ב יחולקו היום פרסי הרקטור לשנת תשע''ב יחולקו היום
יום הולדת 40 לליידי: קרן ליידי דייוויס המביאה חוקרים מובילים מרחבי העולם לאוניברסיטה העברית ולטכניון חוגגת 40 שנות פעילות יום הולדת 40 לליידי: קרן ליידי דייוויס המביאה חוקרים מובילים מרחבי העולם לאוניברסיטה העברית ולטכניון חוגגת 40 שנות פעילות
נציבות שירות המדינה והאוניברסיטה העברית משיקות את מיזם המנטורים בתכנית הבכירים בשירות המדינהנציבות שירות המדינה והאוניברסיטה העברית משיקות את מיזם המנטורים בתכנית הבכירים בשירות המדינה
שופט ביהמ''ש העליון (בדימוס) אליעזר ריבלין מונה לפרופסור בפקולטה למשפטים באונ' העבריתשופט ביהמ''ש העליון (בדימוס) אליעזר ריבלין מונה לפרופסור בפקולטה למשפטים באונ' העברית
אנטיפריז - לא רק למכוניותאנטיפריז - לא רק למכוניות
חתן פרס נובל ברפואה ד''ר ברוס בויטלר מתארח במרכז לאוטנברג  לאימונולוגיה וחקר הסרטן בפקולטה לרפואהחתן פרס נובל ברפואה ד''ר ברוס בויטלר מתארח במרכז לאוטנברג לאימונולוגיה וחקר הסרטן בפקולטה לרפואה
לומדים בעברית ומרפאים את העולםלומדים בעברית ומרפאים את העולם
כשמוסיקה ומוח נפגשים: כנס בין לאומי ביוזמת האוניברסיטה יעסוק בקשר המפתיע שבין מוסיקה למוחכשמוסיקה ומוח נפגשים: כנס בין לאומי ביוזמת האוניברסיטה יעסוק בקשר המפתיע שבין מוסיקה למוח
שתי חוקרות מהאונ' העברית זכו במענק מחקר בסך 250,000 יורו כל אחת מקרן אלכסנדר פון הומבולדט הגרמניתשתי חוקרות מהאונ' העברית זכו במענק מחקר בסך 250,000 יורו כל אחת מקרן אלכסנדר פון הומבולדט הגרמנית
פרס ישראל בתחום חקר הסוציולוגיה וחקר האנתרופולוגיה לשנת תשע''ג יוענק לפרופ' יורם בילופרס ישראל בתחום חקר הסוציולוגיה וחקר האנתרופולוגיה לשנת תשע''ג יוענק לפרופ' יורם בילו

 

© כל הזכויות שמורות לאוניברסיטה העברית בירושלים
האוניברסיטה העברית בירושלים אגף שיווק ותקשורת